Що таке шамотна цегла? Види, особливості, застосування

Кладка конструкцій, схильних до впливу високих температур (у тому числі відкритого полум’я) передбачає необхідність застосування матеріалу з особливими властивостями – шамотної цегли. Звичайні керамічні вироби підвищеної марки міцності теж мають досить високу вогнестійкість, але для спорудження топки печей і камінів вони не підходять. Шамотна вогнетривка цегла — це високотемпературний будівельний матеріал, який використовується у різних галузях промисловості та будівництва. Ця стаття розкаже вам про властивості шамотної цегли, особливості її використання та переваги порівняно з іншими матеріалами.

Що таке шамотна цегла?

Шамотна цегла виготовляється з особливого виду глини, що містить високий вміст алюмосилікатів. Завдяки своїм унікальним властивостям, вона витримує високі температури, агресивні середовища та механічні навантаження. Зазвичай її використовують в металургії, скловиробництві, хімічній промисловості, а також у будівництві печей та камінів.

Виробництво шамотної цегли

Шамотна або вогнетривка цегла містить у своєму складі в межах 70% шамотного порошку і близько 30% спеціальної вогнетривкої глини, які змішуються в процесі виробництва для отримання однорідної маси. Потім отримана суміш піддається формуванню гарячим, напівсухим, пластичним чи термопластичним способом, що визначається технологічними можливостями підприємства-виробника.

Така технологія виробництва забезпечує високий ступінь жаростійкості та щільний пісочно-жовтий, а іноді навіть рудуватий колір вогнетривкої цегли шамотного типу. Шамотна цегла добре витримує швидке нагрівання до температури 1300 °C з подальшим охолодженням і характеризується більш-менш доступною вартістю порівняно з іншими видами вогнетривких виробів. Саме цим і пояснюється її велика популярність при зведенні печей та камінів серед власників приватних будинків.

Існують інші види жаростійких виробів – основний, кварцовий, вуглецевий. Колір вогнетривкої цеглини цих видів відповідно — насичений жовтий, білий і чорний. Але вони в побуті не застосовуються, оскільки призначені в основному для специфічних галузей промисловості (металургійних печей, футерування ливарних ковшів тощо). Види вогнетривких виробів

Властивості шамотної цегли

 • Висока термостійкість: Завдяки своєму складу, шамотна цегла може витримувати високі температури (до 1700°C) без значних деформацій та руйнувань.
 • Хімічна стійкість: Стійка до агресивних речовин та хімічних атак.
 • Механічна міцність: Володіє хорошою механічною міцністю, що робить її стійкою до ударів, тиску та інших навантажень.
 • Теплоізоляція: Шамотна цегла має низьку теплопровідність, тому допомагає зберегти тепло в приміщенні або захистити від перегріву.

Основні види та маркування шамотної цегли

Призначення шамотної цегли визначається за її маркуванням:

 • ША, ШБ, ШАК – універсальний матеріал, що використовується найчастіше для кладки топок камінів та печей. Вироби цього характеризуються оптимальним співвідношенням ціни та якості.
 • ШУС, ШВ – відрізняється найбільш високою теплоємністю, завдяки чому застосовується в основному для обмуровування стін конвективних шахт та газоходів парогенераторів.
 • ШК – використовується переважно у коксохімічному виробництві.
 • ШЛ – легковагий матеріал для футерування печей, що працюють при температурі не вище 1300 °C.
 • ШЦУ — торцеві двосторонні вироби, призначені для кладки печей, що обертаються.

При покупці вам можуть запропонувати шамотну цеглу з маркуванням ПВ та ПБ. Тому варто знати, що вироби цих видів призначені переважно для зведення димових труб, барбекю та мангалів.

Багато хто задає питання про те, якого кольору вогнетривка цегла певної марки, але тут конкретних стандартів немає – шамотні вироби можуть трохи відрізнятися за відтінком від світлішого до рудуватого. Але основний їхній колір, як і було сказано вище, пісочно-жовтий.

Розміри та форма

Сьогодні у продажу на сайті https://alex-group.com.ua/ua/kirpich/ogneupornij/ можна зустріти шамотну цеглу різних розмірів, але найбільший попит мають вироби наступних габаритів:

 • 230×114×65 мм;
 • 230×124×65 мм.

Те саме стосується і форм вогнетривких виробів – він випускається у різних виконаннях, але стандартними є:

 • клиновидний;
 • трапецеїдальний;
 • прямокутний;
 • арочний.

Види виробів за розмірами та конфігурацією

Застосування шамотної цегли

 1. Металургійна промисловість
  • Шамотна цегла широко використовується для облицювання печей, де проводяться високотемпературні процеси, таких як плавка металів, оскільки вона забезпечує стійкість до високих температур, хімічної стабільності та механічної міцності.
 2. Скловиробництво
  • Для облицювання печей у виробництві скла, забезпечуючи стійкість до високих температур та хімічної стабільності.
 3. Хімічна промисловість
  • Для облицювання реакторів, колон, трубопроводів та інших конструкцій, що контактують з агресивними речовинами.
 4. Будівництво печей та камінів
  • Шамотну цеглу застосовують для будівництва печей та камінів, оскільки вона забезпечує відмінну теплоізоляцію, стійкість до високих температур та довговічність.
 5. Теплові електростанції
  • Використовується для будівництва теплоізоляційних екранів, що захищають від перегріву турбіни та інше високотемпературне обладнання.

Переваги шамотної цегли порівняно з іншими матеріалами

 • Довговічність: Завдяки своїм властивостям, шамотна цегла має довгий термін служби, що робить її економічно вигідним матеріалом.
 • Екологічність: Шамотна цегла виготовляється з природних матеріалів, які не шкодять навколишньому середовищу, а також не виділяють шкідливих речовин під час експлуатації.
 • Енергоефективність: Низька теплопровідність шамотної цегли дозволяє зберегти тепло в приміщенні, що знижує витрати на опалення та енергоспоживання.
 • Універсальність: Завдяки своїм унікальним властивостям, шамотна цегла може використовуватися в різних галузях промисловості та будівництва, що робить її універсальним матеріалом для вирішення різних задач.

Висновок

Шамотна цегла є високоякісним матеріалом, який відрізняється своєю високою термостійкістю, хімічною стійкістю, механічною міцністю та теплоізоляційними властивостями. Вона широко використовується у різних галузях промисловості та будівництва, забезпечуючи довговічність та енергоефективність конструкцій. Завдяки перевагам та універсальності, шамотна цегла є важливим будівельним матеріалом, варто розглянути її використання у своїх проектах.

Оценить статью
Добавить комментарий