Де вибирати, як купувати та зберігати насіння овочів?

Вибір величезний, очі розбігаються, але це не гарантує якості та результату. Правильний вибір насіння овочів — це запорука гарного врожаю. Але з такою кількістю варіантів, доступних на ринку, як знайти саме те, що потрібно? У цій статті ми розглянемо основні аспекти вибору, покупки та зберігання насіння овочів. Де можна купувати насіння овочів

Де можна купувати насіння овочів?

При виборі насіння для посіву важливо враховувати не лише його якість, але й те, де саме ви його купуєте. Розглянемо найпопулярніші варіанти.

1. Офлайн-магазини, профільні або не спеціалізуються з продажу насіння

Купувати варто у спеціалізованих магазинах, а не на «сезонних полицях» у гіпермаркетах. Так ви отримаєте великий вибір, включаючи рідкісні сорти та гібриди, а за потреби – консультацію продавця. До того ж такі магазини зазвичай ретельніше відбирають насіння для продажу, правильніше зберігають його, тим самим зберігаючи якості.

2. Онлайн-покупки

Покупки в таких інтернет магазинах як AgroLife – ідеальний варіант для жителів маленьких міст або селищ, хто не може за бажанням вибратися в магазин і вибрати насіння офлайн, що сподобалося. Покупки в інтернеті мають ряд переваг:

  • більше асортименту;
  • можливість спокійно розглянути всі фотографії та маркування (якщо вона є в картці товару);
  • вибирати так довго, як потрібно.

Але памятайте, оберайте тільки перевірені онлайн магазини, а не односторінкові сайти без історії і реальних відгуків, адже цей спосіб мае й недоліки:

  • завжди існує небезпека обману (обіцяють рідкісні гібриди – надсилають звичайне насіння або не надсилають зовсім);
  • не можна проконтролювати, щоб у посилку потрапив саме той товар, що рекламується на сайті;
  • немає гарантії якості та дотримання умов зберігання (оскільки часто немає спеціалізації саме на сільськогосподарських матеріалах) тощо.

До того ж не варто забувати, що насіння порівняно недороге, а замовлення в інтернет-магазині, як правило, передбачає якусь мінімальну суму. Тобто доводиться брати більше або докуповувати насіння, яке спочатку не планувалося купувати.

Ще одна небезпека – доставка. Якщо посилка їде далеко, ніхто не гарантує умов зберігання, а отже, якість насіння може постраждати.

І, нарешті, купуючи в інтернеті, важко зрозуміти, чи продавець не пропонує підробку. Якщо йдеться про великого виробника, досвідчений садівник знає, як має виглядати пакет, які елементи та інформація включені до маркування. В інтернеті на фото може бути будь-яка упаковка, що саме прийде у посилці – лотерея.

4. Покупки у огородників, фермерів, кооперативів

Як відзначають багато садівників і огородників, у колег можна купити сорти, які не знайдеш у звичайному магазині. Ентузіасти своєї справи експериментують і отримують цікаві результати, але таке насіння і саджанці не завжди потрапляють у широкий продаж.

З мінусів варто відзначити, що в цьому варіанті не пропонують такий же широкий вибір, як великі виробники або магазини, в яких багато різних насіння. Нерідко їх продукція дорожча за «мас-маркет». І, нарешті, не завжди гарячі запевнення про переваги того чи іншого сорту, унікальність його смакових якостей та врожайність відповідають дійсності.

4. Вирощування зі свого насіннєвого матеріалу

Іноді садівники намагаються зібрати та залишити на зберігання насіння від тих рослин, які вже виросли на їхній ділянці. Хоча цей шлях здається порівняно простим і незатратним (платити додатково не потрібно), тут є підводні камені.

Думка експерта  :
– При отриманні свого насіння, по-перше, треба знати, що висівалося чи висаджувалось – сорт чи гібрид. Насіння можна отримати лише від сортів при знанні основ насінництва. Від гібридів насіння не збирають. Зібране насіння відрізнятиметься від покупних не буде за умови, якщо проводився правильний відбір (чи дотримувалася просторова ізоляція, чи все насіння при відборі було визріле і т. д.).

Як правильно вибирати насіння: на що звертати увагу?

Якщо ви не знаєте точно, що варто купувати для кращого результату, або любите експериментувати, орієнтуйтеся на загальні правила вибору насіння.

  • Назва культури (сорту, гібрида) та короткий опис. На упаковці, як правило, пишуть, у чому переваги та особливості вирощування тієї чи іншої рослини, яких умов вона потребує, який урожай може дати. Купувати та висівати краще насіння сортів та гібридів, внесені до Державного реєстру селекційних досягнень, допущених до використання . Для отримання раннього врожаю, звичайно, краще використовувати ранньостиглі сорти та гібриди. Ще один важливий фактор при виборі сорту або гібриду – це стійкість до шкідників та хвороб. Ця інформація може бути вказана на упаковці. Якщо її немає, пошукайте в інтернеті, наскільки примхливий чи стійкий гібрид, що сподобався вам.
  • Адреса та телефон виробника. Деякі компанії вказують адреси сторінок у соціальних мережах, це полегшує зв’язок або дає можливість поставити питання безпосередньо.
  • Сертифікати, якщо насіння виготовлене за ним. А також усі необхідні дані, які вказані у маркуванні.
  • Дата виробництва та термін зберігання насіння (придатності). Вони мають велике значення, оскільки для кожного виду насіння визначено свій термін господарської придатності, він становить від 1 до 6 років. Наприклад, огірок, томат і гарбуз при дотриманні правил зберігання можуть зберігати схожість через 6 років, а кріп, щавель, різні види салату «придатні» 2–3 роки.
  • Кількість насіння в упаковці, схожість посівного матеріалу (якщо вона висока, це вказується окремо). Хоча, як зазначають експерти, має бути зазначена маса насіння в грамах, не менш корисна для садівника та інформація про те, скільки саме насіння він знайде в упаковці. Це потрібно для того, щоб правильно розрахувати кількість купованих пакетів і оцінити необхідність подальшого зберігання насіння, що не знадобилося.

Помилки під час вибору насіння

Як би докладно не вивчалися правила вибору і посадки насіння, від проблем ніхто не застрахований.

  1. Купівля насіння невідомих виробників у магазинах, які не мають відношення до садівництва. Як ми вже писали вище, такі точки продажу мають свої недоліки, і ймовірність натрапити там на неякісне насіння вище, ніж у профільних. А якщо ще й пакетик «ноунейм», гарантії того, що насіння зійде і дасть потрібний результат, не дасть ніхто.
  2. Купівля на потім, імпульсивні покупки. Правильно зберігати насіння можна і потрібно (про це ми поговоримо далі). Але надто великі запаси – не добре. Краще купувати насіння усвідомлено, залишати на наступний сезон тільки те, яким ви скористаєтеся, не тримати велику кількість насіння «про всяк випадок». Це, звичайно, не стосується досвідчених садівників, які легко орієнтуються у своєму каталозі, а новачкам краще стримувати пориви.
  3. Купівля сортів чи гібридів, які складно виростити у нашому кліматі. Особливо небезпечно ставити такі експерименти, якщо ви садівник-початківець. Справжні майстри, можливо, в змозі забезпечити примхливим екзотичним сортам специфічні умови, але неофітам краще працювати з простими та зрозумілими рослинами, які з великою ймовірністю виростуть і дадуть урожай. Це стимулом продовжуватиме займатися своїм хобі.

Сорт та гібрид: у чому різниця?

Сорт – група рослин, які отримали в результаті селекції набір характеристик, що відрізняють їх від інших. Сорти зберігають свої якості кілька поколінь, краще переносять зміни у навколишньому середовищі (температура, освітленість, вологість), невибагливі, навіть якщо їм не забезпечувати щоденного догляду. Але при цьому багато з них потребують запилення (що робить складним вирощування в теплиці або на балконі), не позбавлені смакових недоліків (наприклад, сортові огірки часто гірчать), схильні до грибків і вірусів.

Гібрид – рослина, отримана внаслідок схрещування між собою кількох сортів. Гібриди мають стабільне плодоношення, не потребують запилення за допомогою комах, стійкі до хвороб, грибків. Однак при цьому вони вимогливі до складу ґрунту, потребують більшої кількості підживлення, не терплять стрибків температур і коштують дорожче, ніж сортові рослини.

Зберігання насіння: способи та помилки, яких потрібно уникати

Основні способи зберігання насіння цілком доступні для міської квартири, практично це підходить далеко ще не всім рослин, необхідно уважно вивчити рекомендації виробника.

Порада! У домашніх умовах насіння краще зберігати в тих же паперових або фольгованих пакетиках, добре закритих. Можна пошити мішечки із лляної тканини. Зберігати насіння потрібно в сухому місці – і відкриті у вас пакетики з насінням, і лише куплені.

Якщо є можливість не відкривати пакетик, який маєте на увазі зберігати до наступного сезону, краще не піддавати насіння зайвому впливу світла та повітря. Якщо пакет виявився розкритим, придумайте зручну та надійну систему закривання (прищіпка, скріпка, скотч тощо), щоб насіння не перемішувалося одне з одним.

Якщо ви висіватимете якийсь сорт або гібрид не вперше, їх можна розсортувати за відомими вам характеристиками (схожість, врожайність, вимогливість до догляду тощо). Зробивши позначки на пакетах, ви можете окремо описати свої враження від того чи іншого сорту, щоб легше було зорієнтуватися наступної весни. Якщо насіння багато, створіть каталог із зрозумілою вам системою.

Для кожного виду рослин є свої умови зберігання насіння в домашніх умовах, яких рекомендується дотримуватись. Часто інформацію можна уточнити на упаковці, знайти у відкритих джерелах. Ми наведемо умови зберігання найпоширеніших культур. Зверніть увагу на те, що ми вказуємо ідеальні умови зберігання, які забезпечують максимально відповідний мікроклімат для насіння. Якщо немає можливості їх відтворити, можна спробувати досягти схожих умов і уникати різких коливань (великих спеки чи холоду). Іноді насіння радять зберігати в холодильнику, але робіть це тільки в тому випадку, якщо сорт і гібрид це допускають і зазнають таких температур!

Огірки

  • Температура зберігання насіння: +5…+10 °C.
  • Насіння має бути добре висушене, не можна піддавати їх впливу вологи. Якщо ви відкривали пакети, переконайтеся, що добре закрили їх перед збиранням на зберігання.
  • Упаковка має бути по можливості герметичною.

Помідори

  • Температура: +10…+15 °C.
  • Якщо ви не можете забезпечити стабільну температуру в приміщенні, є сенс помістити насіння у холодильник.
  • Оптимальна вологість – 30-40%. Підвищена вологість призведе до гниття насіння, а занадто низька – до висихання.

Перець

  • Температура: +10…+12 °C. Слідкуйте, щоб вона не падала нижче 0 градусів і не піднімалася надто високо: тільки у вказаному діапазоні насіння зберігає всі свої властивості.
  • Вологість має бути 55–60%, коливання у будь-який бік впливають на схожість.
  • Зберігати насіння перцю можна у паперових пакетах, добре закритих, щоб у них не потрапляли яскраве світло та волога.
Оценить статью